Program & produktioner

Allt arbete i kulisserna är nu färdigt.
Dags för ScenKOLL24!

Här hittar du hela programmet för dagen.
Och strax nedanför hittar du alla produktioner som kommer presenteras, producenterna som står bakom produktionen samt en länk till Scenkonstportalen där du kan läsa mer.

För att kunna läsa informationen på Scenkonstportalen behöver du fixa inloggning och skapa en ny användare.

Nu är det bara att kasta sig ut!

Medverkande föreställningar

Här är en komplett lista på alla medverkande produktioner. Klicka på länken så kommer du till deras informationssida på Scenkonstportalen. På Scenkonstportalen finns information om format på föreställningen, tekniska förutsättningar, pris per föreställning, kontaktuppgifter och mycket, mycket mer.

…så och i Nossebro
GötaTeatern

2413steg
Maria Sedell / Jessica Andrenacci

1up Reloaded
Arkeolog 8

A Hundred Words for Snow
Gothenburg English Studio Theatre, GEST

Att vara en sorts Hamlet
Porslinsteatern

Babyn i magen
Teater Gyllene Draken

Bara vänner
Anna Bromee Produktion

Bokslut – en tragikomisk internredovisning
Teater Allan

City Horses
Byström Källblad

De utmaningar vi står inför
Johanna Lazcano

Den dagen den sorgen
Teater Bauer

Den du är
Teater Dictat

Denna sida upp
Danskompaniet Spinn

Dimridåer & Villospår
Christina Tingskog Relativ Dansproduktikon

Dömd
Mimesis

En skadespelares arbete med sin själ
Folke Narin

Från och med idag
Kulturföreningen Audiens

Get real
Robin Jonsson

Helt fel forum
Åsa Gustafsson

Hillbilly från Målilla
John Edwin

Historien om Bellman
Teaterfabriken

Hitta hem
Scenit produktion

Härskaren
4:e Teatern

Ingmar Bergmans Det sjunde inseglet enligt 123 Schtunk
1 2 3 Schtunk

Irrbloss – tonsatta dikter av Signe Aurell
Maja Heurling och Ola Sandström

Jag är den som ser
Strindbergs Intima Teater

Jag är ingen jävla clown!
Bobbo Jäderfeldt

Johan Ståhl – i Sanningens gränsland
Johan Ståhl

Katakombe – jag vill ju bara leva
Katakombe

Keep it safe
React Public Performances

Kontrabasen
Folkteatern i Dalarna

Kunde jag följa dig
Linda Bonaventura

Kung Byxlös
Görel Crona produktion

Mellan liljor och isflak
Jazzdanskollektivet M Art Lab

Min europeiska kärlek
SpaceTimeLab

Möt mig imorgon
Robin Fajardo

Nattorienterarna & och en doft av Allan
Västra Götalands Teater

Limpan
Niklas Ejnar

Pappan, pogromen och parallellen
Teater Tribunalen / Adriana Savin

Petra – ett liv på scenen
Petra Nielsen

Primus
Undantaget

Pulso
Sofia Castro

RAAF
Below Zero

Show Bizniz
Sara Sommerfeld

Skandalen Ida Bäckmann
Anna-Lena Hemström Produktion

Skavsår & Livbojar
Lilla Kvartersteatern

Strumpängeln
Dotterbolaget

Titta pappa, en död cirkus!
Teater Brunnsgatan 4

Stig Dagermans Tusen år hos gud
Göteborgs Dramatiska Teater

USTOPIA
In2iT

Vad är det för fel på folk/oss?
Malin Appeltofft

Whacko – en vanföreställning
Folkets Scen

Vi är krigare / vi inväntar länk till Scenkonstportalen, i väntan på det läs mer om föreställningen på gruppens hemsida
Batalj Scenkonst

Aeldre
ENT

Överlevare till överlevare
Rito Produktion